Fall 2016 Athena & Classic
Team Schedules - BU17 Classic III
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://gs-fall16athenaandclassic.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=27F56C36-24C0-417E-8314-B2C205BE8570&tournamentguid=857574B9-E34E-4771-98F6-25CE62A1D108&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket      


ALL A      




Winner of bracket based on total points after round robin play.
   Tie Breaker Cards
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  Points Ded Total
Points
Goal DiffGoals Against
Ylw

Red
Points Detail
 A8 : MAYS Striker 00B Blue - CL III25555255555-049 28  11  3 1
 A2 : ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III05502555555-042 15  11  7 2
 A6 : Georgia FC 00 Premier - CL III05505555205-037 14  18  9 2
 A3 : Concorde Fire Central White - CL III25550255050-034 7  18  10 1
 A12 : Ambush SC B00 White - CL III25055550020-029 5  17  4 1
 A11 : UFA Norcross 00B Red - CL III55050052250-029 -1  22  9 0
 A10 : UFA 00B Gold - CL III25522550020-028 4  14  4 0
 A5 : FFC Predators - CL III50000525005-022 3  18  8 0
 A4 : DSC 00B Revolution White - CL III50005500000-015 -17  36  3 1
 A9 : Ga Revolution 00 Silver - CL III05005000522-613 -12  38  5 2
 A1 : AFC Lightning 00 Red - CL III00000005025-012 -13  29  3 1
 A7 : KSA 00 Elite - CL III00000200-4-4-4-0-10 -33  51  7 0

Bracket - Saturday, September 10, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419747  Rabbit Hill Park  11:00 AM  2 A4 vs A7DSC 00B Revolution White - CL III 4 vs.KSA 00 Elite - CL III0
 419748  Tramore - CASL  11:00 AM  2 A8 vs A3MAYS Striker 00B Blue - CL III 1 vs.Concorde Fire Central White - CL III1
 419750  Pinckneyville Park - UFA Norcross  04:30 PM  4 A11 vs A1UFA Norcross 00B Red - CL III 3 vs.AFC Lightning 00 Red - CL III1
 419749  McCurry Park  05:00 PM  21 A5 vs A6FFC Predators - CL III 2 vs.Georgia FC 00 Premier - CL III1
 470570  Webb Bridge Park  07:00 PM  1 A12 vs A10Ambush SC B00 White - CL III 1 vs.UFA 00B Gold - CL III1

Bracket - Sunday, September 11, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 470564  Rabbit Hill Park  09:00 AM  2 A4 vs A12DSC 00B Revolution White - CL III 1 vs.Ambush SC B00 White - CL III4
 419706  Bethesda Park  11:00 AM  Park A6 vs A9Georgia FC 00 Premier - CL III 6 vs.Ga Revolution 00 Silver - CL III1
 419721  Holland Sports Complex  04:00 PM  3 A2 vs A8ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III 2 vs.MAYS Striker 00B Blue - CL III4
 419708  Fowler Park  07:00 PM  7 A10 vs A7UFA 00B Gold - CL III 4 vs.KSA 00 Elite - CL III0

Bracket - Saturday, September 17, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 470566  Webb Bridge Park  09:45 AM  1 A12 vs A6Ambush SC B00 White - CL III 2 vs.Georgia FC 00 Premier - CL III5
 419703  PAC  12:00 PM  1 A1 vs A2AFC Lightning 00 Red - CL III 2 vs.ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III3
 419705  McCurry Park  03:00 PM  21 A5 vs A10FFC Predators - CL III 1 vs.UFA 00B Gold - CL III2
 419702  Rabbit Hill Park  05:00 PM  3 A4 vs A11DSC 00B Revolution White - CL III 0 vs.UFA Norcross 00B Red - CL III2

Bracket - Sunday, September 18, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 470561  McCurry Park  04:00 PM  23 A1 vs A12AFC Lightning 00 Red - CL III 2 vs.Ambush SC B00 White - CL III3
 419755  Holland Sports Complex  05:00 PM  3 A2 vs A11ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III 4 vs.UFA Norcross 00B Red - CL III1
 419756  McCurry Park  06:00 PM  21 A5 vs A8FFC Predators - CL III 1 vs.MAYS Striker 00B Blue - CL III2

Bracket - Saturday, September 24, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419710  Summerour Middle School  01:00 PM  1 A11 vs A6UFA Norcross 00B Red - CL III 4 vs.Georgia FC 00 Premier - CL III3
 470567  Harmony Grove  01:00 PM  1 A7 vs A12KSA 00 Elite - CL III 0 vs.Ambush SC B00 White - CL III7
 419711  Georgia Soccer Park  02:00 PM  5 A3 vs A1Concorde Fire Central White - CL III 5 vs.AFC Lightning 00 Red - CL III1

Bracket - Sunday, September 25, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419742  Summerour Middle School  01:00 PM  1 A11 vs A9UFA Norcross 00B Red - CL III 2 vs.Ga Revolution 00 Silver - CL III4
 419753  Bethesda Park  01:00 PM  Park A6 vs A7Georgia FC 00 Premier - CL III 6 vs.KSA 00 Elite - CL III0
 470565  McCurry Park  04:00 PM  21 A5 vs A12FFC Predators - CL III 1 vs.Ambush SC B00 White - CL III2

Bracket - Friday, September 30, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419718  Rabbit Hill Park  07:30 PM  3 A4 vs A6DSC 00B Revolution White - CL III 1 vs.Georgia FC 00 Premier - CL III3

Bracket - Saturday, October 01, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419713  Bethesda Park  12:00 PM  Park A6 vs A2Georgia FC 00 Premier - CL III 1 vs.ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III0
 419716  McCurry Park  01:00 PM  24 A1 vs A4AFC Lightning 00 Red - CL III 0 vs.DSC 00B Revolution White - CL III1
 419707  Tramore - CASL  01:00 PM  2 A8 vs A9MAYS Striker 00B Blue - CL III 7 vs.Ga Revolution 00 Silver - CL III2
 419712  McCurry Park  05:00 PM  21 A5 vs A3FFC Predators - CL III 1 vs.Concorde Fire Central White - CL III2

Bracket - Sunday, October 02, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419719  Wade Walker Park  03:00 PM  9 A7 vs A3KSA 00 Elite - CL III 1 vs.Concorde Fire Central White - CL III6
 419752  Rabbit Hill Park  07:00 PM  3 A4 vs A9DSC 00B Revolution White - CL III 2 vs.Ga Revolution 00 Silver - CL III0

Bracket - Saturday, October 08, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419720  McCurry Park  01:00 PM  24 A1 vs A5AFC Lightning 00 Red - CL III 1 vs.FFC Predators - CL III3

Bracket - Saturday, October 15, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419725  Harmony Grove  11:00 AM  1 A7 vs A5KSA 00 Elite - CL III 1 vs.FFC Predators - CL III1
 419722  Tramore - CASL  01:00 PM  2 A8 vs A4MAYS Striker 00B Blue - CL III 10 vs.DSC 00B Revolution White - CL III0
 419726  RYSA  01:00 PM  Fam A9 vs A3Ga Revolution 00 Silver - CL III 4 vs.Concorde Fire Central White - CL III3
 419724  Bethesda Park  02:00 PM  Park A6 vs A1Georgia FC 00 Premier - CL III 3 vs.AFC Lightning 00 Red - CL III2
 419723  South Forsyth  05:00 PM  2 A10 vs A2UFA 00B Gold - CL III 1 vs.ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III1

Bracket - Sunday, October 16, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419754  Georgia Soccer Park  11:00 AM  3 A3 vs A10Concorde Fire Central White - CL III 0 vs.UFA 00B Gold - CL III0
 470569  Webb Bridge Park  04:45 PM  2 A12 vs A9Ambush SC B00 White - CL III 6 vs.Ga Revolution 00 Silver - CL III0

Bracket - Saturday, October 22, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419731  Georgia Soccer Park  09:00 AM  4 A3 vs A11Concorde Fire Central White - CL III 2 vs.UFA Norcross 00B Red - CL III1
 419729  Harmony Grove  09:00 AM  1 A7 vs A1KSA 00 Elite - CL III 0 vs.AFC Lightning 00 Red - CL III1
 419727  Rabbit Hill Park  11:00 AM  1 A4 vs A10DSC 00B Revolution White - CL III 0 vs.UFA 00B Gold - CL III2
 419728  Tramore - CASL  12:30 PM  2 A8 vs A6MAYS Striker 00B Blue - CL III 1 vs.Georgia FC 00 Premier - CL III1
 470562  Holland Sports Complex  01:00 PM  3 A2 vs A12ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III 1 vs.Ambush SC B00 White - CL III0
 419730  RYSA  03:00 PM  Fam A9 vs A5Ga Revolution 00 Silver - CL III 1 vs.FFC Predators - CL III6

Bracket - Sunday, October 23, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419704  Wade Walker Park  11:00 AM  9 A7 vs A8KSA 00 Elite - CL III 0 vs.MAYS Striker 00B Blue - CL III14
 419751  Holland Sports Complex  12:00 PM  3 A2 vs A9ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III 2 vs.Ga Revolution 00 Silver - CL III1
 470563  Georgia Soccer Park  04:00 PM  3 A3 vs A12Concorde Fire Central White - CL III 3 vs.Ambush SC B00 White - CL III1

Bracket - Saturday, October 29, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419733  McCurry Park  09:00 AM  24 A1 vs A8AFC Lightning 00 Red - CL III 3 vs.MAYS Striker 00B Blue - CL III6
 419736  RYSA  09:30 AM  Fri A9 vs A7Ga Revolution 00 Silver - CL III 4F vs.KSA 00 Elite - CL III
Forfeited Game
0
 419735  Summerour Middle School  01:00 PM  1 A11 vs A5UFA Norcross 00B Red - CL III 4 vs.FFC Predators - CL III1
 419732  Georgia Soccer Park  02:00 PM  4 A3 vs A2Concorde Fire Central White - CL III 0 vs.ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III3

Bracket - Sunday, October 30, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419734  Fowler Park  11:00 AM  5 A10 vs A6UFA 00B Gold - CL III 4 vs.Georgia FC 00 Premier - CL III1
 470571  Webb Bridge Park  04:15 PM  2 A12 vs A11Ambush SC B00 White - CL III 1 vs.UFA Norcross 00B Red - CL III1

Bracket - Saturday, November 05, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419739  RYSA  09:00 AM  Fam A9 vs A1Ga Revolution 00 Silver - CL III 2 vs.AFC Lightning 00 Red - CL III2
 419740  Georgia Soccer Park  10:45 AM  5 A3 vs A4Concorde Fire Central White - CL III 3 vs.DSC 00B Revolution White - CL III0
 419741  Holland Sports Complex  01:00 PM  4 A2 vs A5ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III 2 vs.FFC Predators - CL III1
 419738  Fowler Park  05:00 PM  9 A10 vs A8UFA 00B Gold - CL III 1 vs.MAYS Striker 00B Blue - CL III5
 419737  Summerour Middle School  05:00 PM  1 A11 vs A7UFA Norcross 00B Red - CL III 0F vs.KSA 00 Elite - CL III
Forfeited Game
0

Bracket - Sunday, November 06, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 470568  Webb Bridge Park  04:45 PM  2 A12 vs A8Ambush SC B00 White - CL III 0 vs.MAYS Striker 00B Blue - CL III2

Bracket - Tuesday, November 08, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419717  Pinckneyville Park - UFA Norcross  07:30 PM  5 A10 vs A11UFA 00B Gold - CL III 1 vs.UFA Norcross 00B Red - CL III2

Bracket - Saturday, November 12, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419746  Harmony Grove  09:00 AM  1 A7 vs A2KSA 00 Elite - CL III
Forfeited Game
 0 vs.ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III4F
 419744  Bethesda Park  12:00 PM  Bute A6 vs A3Georgia FC 00 Premier - CL III 5 vs.Concorde Fire Central White - CL III1
 419714  RYSA  01:00 PM  Fam A9 vs A10Ga Revolution 00 Silver - CL III 2 vs.UFA 00B Gold - CL III2
 419745  McCurry Park  07:00 PM  21 A5 vs A4FFC Predators - CL III 7 vs.DSC 00B Revolution White - CL III0

Bracket - Sunday, November 13, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 419743  PAC  01:00 PM  1 A1 vs A10AFC Lightning 00 Red - CL III 1 vs.UFA 00B Gold - CL III0
 419709  Holland Sports Complex  01:00 PM  4 A2 vs A4ATHENS UNITED 00 BOYS GOLD - CL III 5 vs.DSC 00B Revolution White - CL III0
 419715  Tramore - CASL  01:00 PM  2 A8 vs A11MAYS Striker 00B Blue - CL III 5 vs.UFA Norcross 00B Red - CL III0






Affinity Sports Copyright 2016, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.